Mrkev je běžné k dostání snad v každé domácnosti, jde o zeleninu, která je oblíbená v kuchyni. Používá se jako hlavní jídlo, příloha v podobě salátu, do polévek nebo například na večeři nebo do pomazánek na chlebíčky. Stále víc a víc jsou v oblibě výborné mrkvové dezerty. Její využití je velmi rozmanité, bez mrkve si mnozí neumí některá jídla představit. Všeobecně se ví, že mrkev zlepšuje zrak a má skvělé účinky na lidské tělo. A co víc, není dobrá jen pro oči.
Skvělá nejen pro oči
Zažitým faktem je, že mrkev zlepšuje zrak. To jste slýchávali jako malí a používáte to pro své děti možná dodnes. Mrkev může prospět také šerosleposti. Ovšem skvěle působí při ochraně organismu proti působení volných radikálů, které jsou zodpovědné za rozvoj nádorových onemocnění. Jde o skvělý zdroj karotenů, které mají skvělé antioxidační účinky. Má vysoký obsah betakarotenu, z něhož si vaše tělo tvoří vitamín A a pokožku chrání před zářením. Syrová mrkev umí podpořit trávení a vyprazdňování. Doporučuje se konzumovat s menším množstvím tuku, aby se dobře vstřebaly všechny látky, které jsou rozpustné v tucích
Kromě výše zmíněných účinků má mrkev také celou řadu dalších pozitivních účinků na lidské tělo a zdraví. V čem všem může mrkev také pomoci:
- Podpořit zdravý růst a vývoj dětí
- Posiluje srdce, cévy a sliznice v těle
- Urychluje hojení ran
- Pomáhá při zácpě, ale také při průjmu
- Dodává pleti svěžest a vitalitu
- Posiluje nehty a vlasy
- Zvyšuje mužskou plodnost
- Pomáhá také ženám v těhotenství
Mrkev je označení, které je zažité pro všechny typy mrkví, pro karotku, což je raná odrůda mrkve s nejjemnější dužinou a pro mrkev, což je pozdní odrůda, která je špičatá, rozměrově větší a dobře skladovatelná. Mrkev je možno konzumovat v syrovém stavu nebo vařenou.
Syrová mrkev obsahuje sacharid falkarinol, které má silné protirakovinné účinky. Jde však o nestabilní sacharid a snadno se při vaření rozkládá. Doporučuje se proto vařit mrkev vcelku, aby tato složka zůstala uvnitř mrkve.