Jedlé mořské řasy se objevují podél skalnatých břehů celého světa. Největšími konzumenty jsou však asijské země mezi něž patří Japonsko, Korea nebo Čína. Jsou potravinou velmi univerzální a lze je využít v celé řadě pokrmů, salátů nebo koktejlů.
Rozdělují se podle barev a nejčastěji se konzumují Nori, Wakame Kombu či Chlorella.
Nori se nejčastěji používá pro přípravu sushi, z Wakame se připravuje salát, ale lze ji i vařit. Kombu je řasa s velmi silnou chutí, velmi často se nakládá nebo se využívá pro přípravu polévek a Chlorellu si můžete pořídit jako doplněk stravy.
Zdravotní přínosy
Mořské řasy obsahují celou řadu tělu prospěšných látek. Patří mezi ně vláknina, vitamíny, minerály, antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny. Naopak má malé množství tuků.
- Jód
Jód je látka potřebná pro správnou funkci štítné žlázy. Ta uvolňuje hormony kontrolující růst, energii, reprodukci a opravu poškozených látek.
- Vitamíny
Mezi vitamíny, které se v řasách nacházejí, patří riboflavin, thyamin a vitamíny A, B12, C, E a K.
- Minerály a stopové prvky
Kromě již výše zmíněného jodu je to železo, mangan, zinek, sodík, vápník či hořčík.
- Antioxidanty
Tyto látky pomáhají v boji proti volným radikálům, které poškozují naše buňky. Také mohou způsobovat některé zdravotní obtíže mezi něž náleží srdeční choroby či diabetes.
- Pomoc při hubnutí
Mořské řasy obsahují velké množství vlákniny a nemají žádné kalorie. Vláknina navozuje pocit sytosti a má pozitivní vliv na činnost trávicí soustavy.
- Podpora srdce
Jednou z hlavních příčin úmrtí jsou celosvětově srdeční choroby. Mezi faktory, které jejich výskyt zvyšují, patří vysoká hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak, nadváha, malá fyzická aktivita a kouření. Mořské řasy pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi.