Terina je sice název pro nádobu – je to kameninová, porcelánová nebo nerezová mísa s pokličkou. Někdo ji používá na polévku, ale také se v ní peče masová směs, která podle ní dostala název. Takže na terině si můžeme také skvěle pochutnat.
Co si pro výrobu této pochoutky připravit?
Ingredience si můžeme vybrat podle své chuti. Základ však tvoří maso, bílé víno a smetana.
Maso
Velmi často se používá maso kachní či husí. Pokud máte možnost, velice lahodná bude terina ze zvěřiny. Použít můžete i maso vepřové. Nezapomeňte do směsi přidat i játra, pokud nejste jejich milovníci, dejte jich jen malé množství.
Maso namlít či nakrájet? Tady záleží na vás – mleté maso utvoří jemnější směs, do které ještě můžete přidat na jemno nakrájené kousky. Pokud necháte jeden kus větší a přidáte nějaké oříšky, při krájení se vám vytvoří zajímavá mozaika.
Jaké přísady můžeme použít?
Terina je velice variabilní, proto ji můžete obměňovat různými přísadami.
- Maso je základ. Namíchat si však můžete různé směsi. Dejte však pozor při používání kachního masa, které je velice aromatické. Stejně tak kachní játra.
- Zajímavou a lahodnou chuť vytvoří mandle či ořechy předem již namarinované (med, alkohol). Barevně zajímavou mozaiku vytvoří pistácie.
- Místo vína můžete použít nějaký vyzrálý alkohol (whisky).
- Pokud chcete použít bylinky, vhodný je například tymián, jalovec, mleté nové koření, rozmarýn, muškátový oříšek, černý mletý pepř, bobkový lis nebo čerstvá petrželka či řeřicha.
- Zajímavá variace vznikne přidáním grepové nebo pomerančové šťávy.
- Ve směsi výborně chutnají i brusinky či pomerančová dužina.
- Před naplněním masovou směsí můžete nádobu vyložit slaninou.
Kromě masových směsí lze připravovat i teriny bezmasé – lahodná je sýrová terina s gorgonzolou a piniovými oříšky nebo terina z mozzarelly a rajčat ochucená bazalkou.