Budoucím maminkám cvičení a pohyb prospějí. Je ale potřeba jej upravit, neboť si zvykáte na rostoucí bříško, které vám omezuje některé pohybové aktivity. Také, obzvláště v druhé polovině těhotenství, začínáte být méně pohyblivá, především v oblasti trupu, hůře se vám udržuje rovnováha, někdy se zadýcháváte.
Pamatujte, že…
- Pokud nejste zvyklá na pravidelné cvičení, nezačínejte s větší či pravidelnou fyzickou zátěží. Také se vyhýbejte větším otřesům.
- >Nesportujte na doraz.
- Pokud pociťujete slabost, či mdloby, ihned s cvičením přestaňte, doplňte tekutiny a odpočívejte.
- Nevybírejte si sportovní aktivity, které zvyšují nitrobřišní tlak, neposilujte.
- Vybírejte si takové sportovní aktivity, při kterých nehrozí pády či nárazy.
- Intenzitu cvičení určuje vaše kondice.
Proč cvičit
Důvodů je hned několik – neobjevuje se tolik problémů s rychle přibývajícími kilogramy, budete mít více energie, zvýší se vám kondice, omezíte dýchavičnost. Pokud budete v dobré kondici, je to dobré i pro samotný porod, který bývá většinou snazší a kratší.
Vyzkoušejte třeba…
Sporty zaměřené na relaxaci těla i mysli – jóga, pilates, tai – či. Ve většině z nich naleznete i cvičení přímo pro těhotné, které klade důraz na dýchání a pomalý strečink.
Cvičení na míči – zde se jedná především o mírné pohupování, při kterém dochází k posilování břišních svalů. Toto cvičení vám také pomůže uvolnit napětí vznikající v oblasti pánve a trupu.
Plavání – kvůli možným infekcím se raději vyhýbejte přírodním nádržím a bazény volte podle typu úpravy vody. Ideální jsou bazény určené pro plavání těhotných. Vhodné je i cvičení ve vodě.
Chůze – půlhodinka svižné chůze denně vám zvýší kondičku, pomůže zmírnit otoky nohou a krásně si při ní provětráte i hlavu.
Mějte na paměti, že cvičíte proto, abyste se cítila dobře. Pokud tomu tak není, přestaňte a ke cvičení se vraťte později nebo další den.